Zekat, Fitre, Fidye

Zekat, Fitre, Fidye

ZEKÂT & FİTRE & FİDYE

     Yoksulluk tüm dünyada var olan bir gerçektir. Ancak bazı bölgelerde öyle bir hal almıştır ki insanlar günlerini bir öğün yemek dahi yemeden tamamlamak zorunda kalıyorlar. Yoksulluğun pençesinde çırpınan bölgelerden birisi de Afrika kıtasıdır. Afrika'da insanlar yaşamak için büyük bir mücadele veriyorlar ve hayata tutunabilmek için onlara uzanacak bir yardım elini bekliyorlar. 

     Hiranur İlim ve Hizmet Derneği olarak rahmet ve mağfiretin yeryüzüne akın akın yağdığı, Allah için infâkın ayı olan mübarek Ramazan ayında yurt içinde ve Afrika'da hayırseverlerimizin bizlere emaneti olan zekat, fitre ve fidyeleri içinde bulundukları çaresizliği umuda, hüznü tebessüme dönüştürmek ve zorlu mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu göstermek için derneğimiz tarafından özenle tespit edilen gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. 

     Zekât Nedir?
     Zekât nisap miktarı mala sahip olan kimsenin fakirlere vermesi gereken yıllık miktarı ifade eder. 

     Fitre Nedir?
     Fitre, aslen fıtr sadakası, dînen zengin olan kişilerin Ramazan'a ulaşıp onu edâ edebilmenin şükrü olarak Ramazan ayında fakirlere vermesi gereken sadakadır. Fitre miktarı bir kişinin günlük yeme içme ihtiyacı baz alınarak belirlenir. 

     Fidye Nedir?
     Ramazan ayında oruç tutamayan ya da hac ibadeti sırasında kusurlar işleyen kişinin bu ibadetlerdeki eksikliklerini telafî edebilmek amacıyla fakir kimselere vermesi gereken miktarı ifade eder.

 

Afrika’da yaşayan kardeşlerimiz; her geçen gün ağırlaşan yaşam koşulları ve yoksulluk karşısında hayata tutunmak için büyük bir gayret gösteriyor. Kendilerine samimiyetle uzanacak bir yardım elinden başka çaresi olmayan mazlumlar, en ufak yardımın dahi yolunu gözler durumda. Onların umutlu bekleyen yüzlerini soldurmamak ve hayata tutunma çabalarında yanlarında olmak için, bizlere emanet edeceğiniz zekat yardımlarınızı, onlara ulaştırıyor, yüreklerinde bir yaşam umudu filizlenmesine vesile oluyoruz. 

Bizlere emanet ettiğiniz zekat yardımlarını Afrika’daki gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. 

 

Projelerimize Destek Olmak İçin Yardımlarınızı Bekliyoruz..https://www.hiranur.org.tr/tr/hesap-numaralari  

 

 

Gönüllü olarak yurt dışında bulunan saha ekibimizin, yerinde tespit ederek önceden belirlemiş olduğu ihtiyaç sahiplerine zekat yardımlarınızı ulaştırıyoruz. Bu sayede bir nebze de olsa mazlum kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamış oluyoruz. Bu kardeşlik ve dayanışma bilinciyle yürütmüş olduğumuz Zekat projesi kapsamında, 2020 yılı içinde; ilim talebelerine, hocalara ve ihtiyaç sahiplerine zekatlarınızı ulaştırdık. Dertlerine derman olmaya çalıştık. 

 

 

Projelerimize Destek Olmak İçin Yardımlarınızı Bekliyoruz..https://www.hiranur.org.tr/tr/hesap-numaralari  
| Gönüllü Ol