Su Kuyusu

Su Kuyusu

SU KUYUSU

     Susuzluk ve kuraklık Afrika ve Asya'nın birçok ülkesini esir almış durumda. Bazı bölgelerde halk köylerinde su olmasına rağmen temiz ve içilebilir olmadığından ya da temiz su kilise bahçelerindeki kuyularda olduğundan dolayı uzak köylerdeki kuyulara ulaşabilmek için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalıyor. Bunun yanında su ihtiyaçlarını nehirlerden karşılamaya çalışırken de boğulma ve vahşi hayvan saldırısı gibi birçok hayatî tehlike ile karşı karşıya kalıyorlar. Daha kötüsü de kimi bölgelerde insanlar kirli suyu tükettikleri için hastalanıp malesef hayatlarını kaybediyorlar.

     Hiranur İlim ve Hizmet Derneği olarak kardeşlerimizin yaşadığı bu insanlık dramına göz yummadık, onların bu çilesine son vermek için faaliyete başladığımız günden beri hayırseverlerimizle sırt sırta vererek yüzlerce su kuyusunun açılışını gerçekleştirdik ve bu kuyularla çaresizce kendilerine uzanacak umut elini bekleyen binlerce mazlumun umutlarının yeşermesine vesile olduk.

     Su Kuyularını Nasıl Yapıyoruz?

• Yurt dışı ekibimizin bölgede titizlikle yürüttüğü incelemeler sayesinde temiz ve içilebilir suya erişimin olmadığı bölgeler ve köyler tespit ediliyor. Bunun yanında su kuyusu talep eden köyler de yerlerinde inceleniyor.
• Su kuyusu açmaya müsait ve halkın kullanımı için en uygun alanlar tespit ediliyor.
• İncelemeler sonucu belirlenen ihtiyaç durumları göz önünde bulundurularak bölgelerin öncelik sıraları belirleniyor.
• Su kuyusu inşâsına başlanıyor ve kuyu en kısa sürede kullanıma açılıp mazlum kardeşlerimizin temiz suya erişimi sağlanıyor.
• Su kuyusu tamamlandıktan sonra bağışçımızın belirlediği isim tabelası, yapımına vesile olduğu kuyuya asılıyor.
• Kuyunun açılışına ve kullanımına ait görseller ve videolar bağışçımıza ulaştırılıyor.

 

 

     Afrika'da her yıl milyonlarca insan kilometrelerce yol yürüyüp getirdikleri sağlıksız sular yüzünden hastalanıp malesef hayatlarını kaybediyor. Gelin, yapacağınız bağışlarla susuzluktan çoraklaşmış toprakların bir damla su ile hayat bulmasına vesile olun.

 

 

Katkıda bulunmak istediğiniz miktara tıklayabilirsiniz.https://www.hiranur.org.tr/tr/hesap-numaralari  

 


 

Kuraklığın kasıp kavurduğu Afrika’da kardeşlerimiz, bir damla temiz suyun umuduyla kilometrelerce uzanan çölleri aşmak zorunda kalıyor.  Temiz suya ulaşamayan kardeşlerimizin günlük hayatı sekteye uğruyor. Hayati ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanıyorlar. Bunun sonucunda sağlıklarından oluyor, hatta yaşamlarını yitiriyorlar. Afrikalı kardeşlerimizin bu ızdırabına son vermek adına, başta; Çad, Kamerun, Uganda, Tanzanya ve Burkina Faso olmak üzere, Afrika’nın birçok ülkesindeki kurak bölgelerde su kuyusu açıyoruz. 

 

 

Gönüllü yurtdışı ekibimizin özenle yürüttüğü çalışmalarla kurak bölge ve köyleri önceden tespit ediliyor. Akabinde su kuyusu açılabilecek alanların çalışması yapılıyor. Köyün nüfusu, ihtiyaç, hayati fonksiyonlar göz önüne alınarak öncelik sırası belirleniyor.  Yapılan çalışmaların ışığında, mazlum kardeşlerimiz temiz su ile buluşturuluyor. Su kuyusunun tamamlanmasıyla beraber bağışçılarımızın adına ait görsel ve videolar ulaştırılıyor. 2020 yılı içersinde sizlerin destekleri ve gönüllülerimizin özverili çalışmalarıyla birlikte Afrika kıtasında, 240 adet su kuyusu açılış gerçekleştirdik. Binlerce ailenin, onbinlerce ihtiyacı sahibi mazlumun yüreğinde yaşam umudu yeşermesine aracılık ettik. 

 

 

Asya’daki müslüman kardeşlerimizin dertlerine ortak olalım. Yaşam koşulları sebebiyle bölgede yaşayan halk aynı anda birçok zorlukla mücadele etmek zorunda kalıyor. İnsanlar bir damla temiz suya ulaşabilmek için kilometrelerce yol yürüyor, kimi zaman tükettikleri pis sular yüzünden birçok hastalığa yakalanıyor ve malesef hayatlarını kaybediyorlar.
 

Katkıda bulunmak istediğiniz miktara tıklayabilirsiniz.https://www.hiranur.org.tr/tr/hesap-numaralari  
| Gönüllü Ol