Kurban

Kurban

KURBAN

     Yıllardır düzenlediğimiz yurt içi ve yurt dışı gezileriyle Türkiye ve Afrika’nın birçok ülkesinde yaşayan binlerce ihtiyaç sahibine bağışçılarımız tarafından bizlere emanet edilen vacip, adak, akîka ve şükür kurbanlarını ulaştırıyoruz. Geçtiğimiz iki yılda dünyayı pençesine alan Covid-19 salgınına rağmen bizler yine de yılmadan çalışıp yolumuzu umutla gözleyen mazlumları kurbanlarla buluşturduk. 

     Kurban Bayramı'nda derneğimize yapılan bağışlar doğrultusunda gönüllü ekibimizin bayramdan önce yerinde tedarik ettiği ve vekaletleri alınan kurbanlar bayramın son gününe kadar her gün, İslamî usullere uygun olarak kesiliyor ve kesim esnasında bağışçılarımızın isimleri okunarak çekilen videolar kurban sahiplerine vakit kaybetmeden ulaştırılıyor. Kesilen kurbanlar ise yurt içinde derneğimiz tarafından titizlikle tespit edilen gerçek ihtiyaç sahiplerine ve Afrika'da açlığın pençesinde yaşam mücadelesi veren mazlum ve yardıma muhtaç kardeşlerimize ulaştırılıyor. 

     2021 yılında Kurban Bayramı'nda bizlere emanet edilen vacip kurbanları 9 ülkede 180.240 muhtaç ve mazlum kardeşimize ulaştırdık. Yıl içinde de hayırseverlerimizin adak, akika ve şükür kurbanlarını açlıkla ve yoksullukla mücadele eden mazlum coğrafyalara ulaştırabilmek için tüm ekibimizle canla başla çalışmaya devam ediyoruz. 

 

Hem Afrikalı insanlar aç kalmasın hem de kurban vazifemizi yerine getirelim burada bir çocık ve birsürü kurbanlık hayvan var ve burası Afrika ülkelerinden birisi


     Adak kurbanı ne demektir?
     Bir şartının gerçekleşmesi sonucu keseceğine dair kurban adayan kişinin taahhüt ettiği şartı gerçekleştiğinde kesmesi üzerine vacip olan kurbandır. 

     Akika kurbanı ne demektir?
     Çocuğu yeni doğmuş bir kişinin, doğumun ilk zamanlarında Allah'a şükretmek için kestiği kurbana denir. Bu kurbanı kesmek müstehaptır yani kesilmesi emredilmemiştir ancak yapıldığında sevap kazandırır. 

     Şükür kurbanı ne demektir?
     Kişinin Allah'ın ona ihsan ettiği bir nimet karşısında bu nimetin şükrünü eda edebilmek için kestiği kurbandır. Şükür kurbanı kesmek müstehaptır yani kesilmesi emredilmemiştir ancak kesildiğinde sevap kazandırır. 

     Ölü kurbanı diye bir kurban çeşidi var mıdır?
     Kurban kesmek yaşayan ve gerekli şartları üzerinde taşıyan kişilerin Allah'ın rızasını kazanmak için kestiği vacip bir ibadettir. Yani ölü adına kurban kesmek gibi bir ibadet yoktur. Ancak bazı alimler, sevabı ölmüş kimseye bağışlanmak üzere kurban kesilmesine müsade vermişlerdir. 

     Vekâlet yoluyla kurban kesilebilir mi?
     Evet, herhangi bir sebeple kurbanını kesmeyen bu yüzden de başka kişiler veya kurumlar aracılığı ile kestirecek olan kişi o kişi veya kuruma vekâlet verebilir. Vekâlet yüzyüze, telefondan sözlü olarak veya yazılı olarak verilebilir.

 

“Kurban paylaşmanın nişanesidir” diyerek çıktığımız yolda, mazlumların sofrasında bereket ve umut oluyoruz.

 

Projelerimize Destek Olmak İçin Yardımlarınızı Bekliyoruz..https://www.hiranur.org.tr/tr/hesap-numaralari  

 

2021 Kurban Raporu: 10.646 Hiise, 180.240 muhtaç, 9 ülke, TEŞEKKÜRLER..

 

      Afrika’daki kardeşlerimiz için her Kurban Bayramı büyük bir umut kapısına dönüşüyor.  Onların umutlu bekleyişlerini boşa çıkartmamak ve kurban coşkusunu eksiksiz yaşamaları için var gücümüzle çalışıyoruz. Talep ve yapılan bağışlar doğrultusunda, gönüllü yurtdışı ekibimiz tarafından, bayramdan önce kurban alımları bizzat yerinde gerçekleştiriliyor. Alımları gerçekleştirilen kurbanlar, bayramın birinci günüyle birlikte mahiyetine uygun şekilde kesilmeye başlanıyor. Ardından bağışçıların isimleriyle birlikte hazırlanan kesim videoları, siz değerli bağışçılarımıza ulaştırılıyor. Kesim işleminin tamamlanmasının ardından, yine titizlikle gönüllü ekibimiz tarafından önceden belirlenen gerçek ihtiyaç sahiplerine, kurban dağıtım işlemi gerçekleştiriliyor. 

 

 

banka hesapları: TL  8988497-1  TR26 0020 5000 0089 8849 7000 01   USD  8988497 - 101  TR42 0020 5000 0089 8849 7001 01   EURO  8988497 - 102  TR15 0020 5000 0089 8849 7001 02 vekalet vermek için: katılım bankaları ve ptt de açıklama kısmına ad soyad, cep telefonu ve vacip kurban bedelidir. diye yazıcaz

 

kurban bağışlarınız: bilgilerinize göre size ulaşır, islami usüllere göre kesilir, SMS bilgilendirmesi yapılır, Afrika'daki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır, kesim viderosu kısa sürede gönderilir. Allah kabul etsin..

 

Afrika, Çad da bir köyde kesline kurbanlar dernek görevlimiz Geylani Karaaslan ve Afrikalı çocuklar eşliğinde dağıtılıyor, Etrefta taşlarla örülü saman çatılı evler var.


Açlık ve sağlıksız beslenmeden dolayı her yıl milyonlarca insanın yaşamını yitirdiği Afrika'da insanlık dram yaşanıyor. Hiranur İlim ve Hizmet Derneği olarak mazlum kardeşlerimizi Kurban Bayramı'nda yalnız bırakmıyor, mahzun sofralarına kurbanlarınızla muhabbet taşıyoruz. Gelin, sizler de bu bayram kurbanınızla bir muhtaca umut olun.

 

Projelerimize Destek Olmak İçin Yardımlarınızı Bekliyoruz..https://www.hiranur.org.tr/tr/hesap-numaralari  
| Gönüllü Ol