BAĞIŞ YAP

Gelin Sofralarında Bir Tebessüm Olalım !

Gelin Sofralarında Bir Tebessüm Olalım !

  Miraç kelimesi arapçada yükselme, yukarı tırmanma anlamına gelse de biz müslümanlar için anlam ve önemi çok derindir. Recep ayının 27. gecesine denk gelen bu kutlu gün, alemler rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin Allah’ın huzuruna çıktığı gündür. Miraç mana aleminde yükselip, ilahi rahmet ve huzura erişmenin tek anahtarının Allah’ a iman olduğunun kanıtıdır biz aciz kullara.

  Bu mübarek gecede Peygamber Efendimiz (S.A.V) ilk olarak Mescidül Haram’dan Beytü’l-Makdis’e götürülür. Allah’ın huzuruna yükseliş sırasında Peygamber Efendimiz göğün katlarında Allah’ın sadık kulları diğer peygamberler ile görüşür. Cebrail Aleyhisselam yükseliş sırasında yanındadır, Sidretü’l-Münteha’ya gelmeden şöyle der “Buradan bir parmak ucu ileri geçecek olursam yanarım.” Peygamber Efendimiz Refret adlı başka bir binekle yükselişini sürdürür ve sonunda Rabbimizin huzuruna kabul edilir. Kelimeler ile tarif edilemeyecek bu anda Peygamber Efendimize Allah’a şirk koşmayanların affedilebileceği müjdesi, Bakara suresinin son iki ayeti ve beş vakit namaz kılınması hususu bildirilmiştir. Olayın gerçekleşme şekli konusunda İslam alimleri arasında fikir ayrılıkları vardır. Kimileri bu yolculuğun sadece ruhani bir yolculuk olduğunu ve uykuda gerçekleştiğini, kimileri ise hem fiziki hem ruhani bir yolculuk olduğunu savunurlar. Miraç olayı İsra suresinde su şekilde anlatılır: “Ayetlerimizden bir kısmını göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan alıp çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, her şeyi hakkıyla görendir.”

  Miraç gecesi biz müslümanlar için Kadir gecesinden sonraki en önemli gecedir. Bu mübarek gecede namaz kılmalıyız, Kur’ an-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz için bol bol salât ve selam okumalıyız. Bunun yanında cemaat ile bir araya gelip günün anlam ve önemi hakkında sohbetler edebiliriz. Geçmiş günahlarımızın affını dileyip, yoksulları yetimleri sevindirebiliriz. Bir müslümanın her anı kıymetlidir ve Allah rızası için harcanmalıdır. Böyle mübarek gün ve geceler bizler için Allah’ a sığınmak, af dilemek adına bir fırsat. Bu geceyi ibadetlerle dualarla ellerimizi Rabbimize açarak değerlendirelim.

Tüm İslam alemine hayırlı kandiller dileriz.

Hiranur Vakfı

Peygamber Efendimizin Allah’ın huzuruna kabul edildiği mübarek gün; Miraç Kandili dolayısıyla oruçlu olacak ilim talebelerimizin iftarlarına destekleriniz ile katkıda bulunabilirsiniz.

100 talebenin iftar bedeli 1000 TL’ dir.

talebe bağış button
 
Mobil Aidat

DİĞER MANŞETLER

Gıda Paketi